Čas: .
E-mail
Prevence
Záchovná stomatologie
Protetická stomatologie
Chirurgie
Implantologie
Estetická stomatologie
Smlouvy s ZP
Napište nám
Jak se objednat
Kde nás najdete
O firmě

® Jiří Čuda 2002

Parodontoza

Stomatologické ošetření a spolupráce pacienta, kterou v této souvislosti představuje dobrá ústní hygiena, mohou přivést parodontitidu do klidového stadia. Jednou odbouraná kost se však už znovu nevytvoří. Proto jsou - stejně jako v případě zubního kazu - včasná diagnoza a ošetření důležité.

Vznik parodontitidy (dříve zvané paradentoza)

Parodont (závěsný aparát zubu) se skládá z dásně, kostěného zubního lůžka, ježž obklopuje kořen zubu, cementu, který pokrývá kořen, a ze závěsných vazů. Zub je v zubním lůžku ukotven množstvím krátkých šlachovitých vlákének, která vedou z kosti k povrchu kořene.

Gingivitis - zánět dásně
Za nejzranitelnějsí místo závěsného aparátu jsou podle moderních výzkumů považovány buňky spojovací tkáně (tzv. spojovacího epitelu) dásně. Tyto buňky jsou připojeny přímo k povrchu zubu. Bakterie v povlaku se neustále množí a postupně zase odumírají. Živé bakterie vylučují jedovaté látky. Tyto tzv. toxiny se kromě toho uvolňují i z těl odumřelých bakterií a pronikají tak spojovací tkání a snižují její těsnící schopnost. Lidský organismus se brátí tím, že do dásně vysílá množství obranných buněk, čímž se prostupnost této tkáně dále ještě zvyšuje. Bakteriálhní toxiny tak mohou potom pronikat i do vazivové části tkáně. Mezi obecné známky zánětu patří zarudnutí a otok. Podobně tak zčervená a zbytní zanícená dáseň. Tyto příznaky počínající gingivitidy je možné najít již u školáků. Krvácení dásní při čištění zubů je dalším příznakem zánětu. Bolesti se vyskytují méně často. Pokud postižený začne povlav alespoň jednou denně důkladně odstraňovat, odezní zánět během několika dní.

Od zánětu dásně k parodontoze
Pokud jsou buňky těsnící tkáně po léta vystaveny působení vrstvy povlaku, přestanou plnit svou funkci a zánět se začně šířit do hloubky a postihuje pozvolna kostní lůžko a povrch kořene. Tento stav se uz označuje jako parodontitida. Se zvyšující se intenzitou zánětu se prohlubují tvz. choboty (kapsy vznikající mezi dásní a zubem) a kostěné lůžko se začně odbourávat, postupně dochází k odhalování povrchů kořenů.

Úvod
Čištění zubů
Parodontoza
Úvod
Amalgam
Fotokompozitní výplně
Úvod
Fixní
Snímací
Bělení
Pískování